logo
player background
live avator

5s
Total
0
Today
0
Total
0
Today
0
  • What would you like to know?
    Company Advantages Sample Service Certificates Logistics Service
Online Chat WhatsApp Inquiry
Auto
resolution switching...
Submission successful!
transparent transparent
Szczegóły wiadomości
Created with Pixso. Dom Created with Pixso. Nowości Created with Pixso.

Co jest lepsze, Inconel czy Hastelloy?

Co jest lepsze, Inconel czy Hastelloy?

2023-09-11

Żadne z nich nie jest lepsze, a stwierdzenie, że oba są doskonałe, jest powodem, dla którego wciąż zadawane jest to pytanie. Obie rodziny są silne w przeciwnych kierunkach, a służba, która odpowiada jednej, zwykle szkodzi drugiej. Odpowiedzią nie jest ranking. To lektura medium.

Odczyt sprowadza się do jednej właściwości środowiska. Medium utleniające, które może dostarczać tlen lub pobierać elektrony z metalu, nagradza chrom. Medium redukujące, które nie może, nagradza molibden. Rodzina Inconel zawiera więcej chromu i mniej molibdenu. Rodzina Hastelloy C zawiera więcej molibdenu i mniej chromu. Ta pojedyncza różnica pozwala przewidzieć większość odpowiedzi w tym artykule.

Na początek należą się dwie poprawki. Po pierwsze, żadna nazwa nie jest materiałem. Obydwa są portfelami znaków towarowych, które zawierają kilka systemów kompozycji, a porównanie na poziomie nazwy opisuje dwa katalogi. Po drugie, od prostej reguły istnieją rzeczywiste wyjątki i dotyczą one stopni, które miały ją łamać. Ten artykuł działa od strony niepowodzenia, ponieważ materiał jest wybierany na podstawie tego, czego nie chce zrobić.

Liczby kryjące się za regułą

Dwa pierwiastki stopowe wyznaczają kierunek, a różnica między rodzinami jest na tyle duża, że ​​można ją zobaczyć w tabeli składu, a nie na wykresie korozji.

Stopień Chrom Molibden Inny Po której stronie siedzi
600 14,0 do 17,0% Nie określono Wysoki nikiel Utleniający w umiarkowanej temperaturze
625 20,0 do 23,0% 8,0 do 10,0% 3,15 do 4,15% Nb Utleniający, z wytrzymałością użyteczną w temperaturze
686 19,0 do 23,0% 15,0 do 17,0% 3,0 do 4,4% W Obie strony Inconel spełniają wymagania typu C
C276 14,5 do 16,5% 15,0 do 17,0% 3,0 do 4,5% W Redukujący, z wystarczającą ilością chromu dla powietrza
C-22 20,0 do 22,5% 12,5 do 14,5% 2,5 do 3,5% W Obie strony obciążone w stronę utleniania

Porównaj kolumnę chromu z kolumną molibdenu, a wzór będzie widoczny. 625 ma najwyższą zawartość chromu w grupie i około połowę molibdenu w C276. C276 ma najniższą zawartość chromu i najwyższą molibden. 686 i C-22 z założenia plasują się pośrodku i są to dwie klasy, które sprawiają, że ta prosta zasada jest zawodna w dobrym tego słowa znaczeniu.

Konsekwencje dla kosztów znajdują się w tej samej kolumnie. Molibden jest droższym dodatkiem z tych dwóch, a wolfram w stopie typu C jest jego dodatkiem. Gatunek zawierający 16% molibdenu i 4% wolframu wiąże się z większymi kosztami stopu niż gatunek zawierający 9% molibdenu i niezawierający wolframu, a różnica ta jest pierwszą rzeczą, którą kupujący zauważa po otrzymaniu dwóch ofert.

Gdzie każda rodzina zawodzi

Tryby awarii są odbiciami lustrzanymi i znajomość obu jest bardziej użyteczna niż znajomość którejkolwiek z mocnych stron.

Środowisko Co dzieje się z Inconelem bogatym w chrom Co dzieje się z bogatym w molibden Hastelloy C
Kwas solny w zwykłym zakresie stężeń i temperatur Atak jest szybki, ponieważ kwas ulega redukcji i tlenek chromu nie może się utworzyć To jest rodzina stopów zaprojektowana dla niego i powód, dla którego istnieje C276
Kwas siarkowy w niskim stężeniu bez napowietrzania Ograniczone, a szybkość szybko rośnie wraz z temperaturą Dobrze, a wolfram podnosi użyteczną koncentrację
Kwas azotowy w wysokiej temperaturze i stężeniu Dobrze, bo kwas silnie utlenia, a tlenek chromu jest stabilny Ograniczone, ponieważ niska zawartość chromu pozostawia stop bez filmu ochronnego
Mokry chlor i podchloryn Marginalne, a odpowiedź zależy od oceny Dobrze, a C-22 jest silniejszym wyborem, gdy obciążenie utleniające jest wysokie
Szczeliny wody morskiej i chlorku Atak wżerowy i szczelinowy, 600 najsłabszych w grupie Lepiej w chlorkach, a wolfram jest właśnie do tego
Powietrze lub gaz spalinowy o wysokiej temperaturze Dobrze, i to tutaj rodzina jest najsilniejsza powyżej 700 °C Ograniczone dla typów C, w których zawartość chromu jest zbyt niska, aby zapewnić długotrwałe utlenianie
Żrący w temperaturze Dobry w gatunkach bogatych w nikiel, z ryzykiem pękania zależnym od stężenia Nie jest to zwykły wybór

Pierwszy i trzeci rząd wyjaśniają większość zamieszania na rynku. Arkusz danych, który mówi o doskonałej odporności na korozję, opisuje kierunek, a nie zakres, a obie rodziny wskazują przeciwne kierunki. Zarówno kwas solny, jak i kwas azotowy są mocnymi kwasami i wymagają przeciwstawnych stopów, ponieważ jeden ma działanie redukujące, a drugi utleniający.

Piąty rząd to ten, który w praktyce kosztuje najwięcej. Rura 600 zanurzona w słonawej wodzie chłodzącej jest odporna na pękanie korozyjne pod wpływem chlorków i nadal wgłębia się w szczelinie pod płaszczem rury. To nie jest sprzeczność. Odporność na pękanie pochodzi od niklu, a odporność na wżery pochodzi od molibdenu, a 600 ma to pierwsze bez drugiego.

Temperatura zmienia odpowiedź

Poniżej około 400°C wybór należy do kwestii chemicznej. Poza tym staje się to konkurencją między korozją a wytrzymałością mechaniczną, a ranking ulega zmianie.

Rodzina Inconel utrzymuje swoją wytrzymałość w temperaturze ze względu na wytrącanie opisane gdzie indziej: gamma double prime w 718, gamma prime w X-750 i wzmocnienie w roztworze stałym w 625. Typy Hastelloy C to stopy w roztworze stałym o umiarkowanej wytrzymałości i są kupowane do celów chemicznych, a nie do obciążenia. Część, która musi przenosić obciążenie w gorącym gazie utleniającym, jest zatem częścią z Inconelu i argument dotyczący korozji tego nie zmienia.

Istnieje wyjątek, który łapie ludzi, którzy zbyt dobrze poznali regułę. Rodzina Hastelloy to nie tylko rodzina produktów korozyjnych. Hastelloy X to stop niklowo-chromowo-żelazowo-molibdenowy przeznaczony do pracy w wysokich temperaturach, a Hastelloy S ma na celu stabilność termiczną. Kupujący, który odrzuca każdy gatunek Hastelloy jako nieodpowiedni w temperaturze powyżej 700°C, odrzucił dwa gatunki przeznaczone dla tego zakresu.

Sprawa łączona jest najtrudniejsza i to właśnie na niej 686 i C-22 zarabiają na swojej cenie. Gorące medium, które jest zarówno utleniające, jak i zawierające chlorki, takie jak strumień bielonej masy celulozowej lub ciecz płucząca, wymaga chromu do utleniania i molibdenu do chlorków, a żadna czysta rodzina nie zapewnia obu.

Odpowiedź według medium

Pytanie sprowadzone do tabeli roboczej zawiera krótką odpowiedź dla każdego z mediów pojawiających się w większości zapytań.

Średni Zwykły wybór Dlaczego
Kwas solny do trawienia i przetwarzania chlorków C276 lub C-22, jeśli obecne są utleniacze Molibden i wolfram są odporne na kwas redukujący
Kwas siarkowy w niskim stężeniu bez napowietrzania C276 i 625 powyżej stężenia, w którym ulega utlenianiu Typ C radzi sobie ze stanem redukującym, a Inconel radzi sobie z napowietrzonym
Usługa kwasu azotowego i azotowania 625 lub 600 oraz C-22, gdzie obecne są również chlorki Tlenek chromu jest stabilny w silnie utleniającym kwasie
Woda morska i solanka ze szczelinami chlorkowymi 625 dla części ogólnej, C276 dla szczeliny, której nie można uniknąć Odporność na wżery wynika z molibdenu, a 625 wystarcza do większości zastosowań związanych z wodą morską
Wybielacz na mokro i podchlorynowo C-22, potem C276 Obydwa są temu odporne, a wyższy chrom w C-22 daje większy margines w warunkach utleniających
Utlenianie w wysokiej temperaturze w piecach i spalinach 625, 601 lub 600 Chrom tworzy ochronny tlenek, a rodzina zachowuje swoją siłę
Kwas mieszany z utleniaczami i chlorkami 686 Poziomy molibdenu C276 i około 21% chromu

Tabela jest punktem wyjścia, a nie zatwierdzeniem. Każdy z tych rzędów może odwrócić się w wąskim paśmie stężenia lub temperatury, a test korozji w rzeczywistym ośrodku jest wart więcej niż jakakolwiek tabela. Tabela zawiera uzasadnienie każdej odpowiedzi i od tego właśnie wymaga się dyskusji z inżynierem materiałowym, aby rozpocząć.

Gdzie łamie się zasada

Warto wymienić trzy przypadki, ponieważ reguła zastosowana bez nich z pewnością da błędną odpowiedź.

Pierwszy to 686. Zawiera molibden i wolfram w stopie typu C z chromem w postaci Inconelu i jest oznaczony jako Inconel. Kupujący, który dowiedział się, że Hastelloy służy do redukcji kwasów, a Inconel do utleniania, błędnie go zaklasyfikuje w obu kierunkach.

Drugi to 625 w obsłudze chlorkowej. Jego zawartość molibdenu wynosi około 9%, co jest wystarczające dla wody morskiej w wielu konfiguracjach i niewystarczające dla szczelnej szczeliny w gorącej solance. Gatunek ten jest często opisywany jako odporny na wodę morską, a opis jest prawdziwy w przypadku rury i fałszywy w przypadku czoła kołnierza z uszczelką.

Trzeci to wpływ temperatury na medium, które w otoczeniu wygląda nieszkodliwie. Kwas octowy, kwas fosforowy i rozcieńczony kwas siarkowy zmieniają charakter wraz ze wzrostem temperatury, a stop wybrany z wykresu temperatury pokojowej może zawieść w temperaturze 80 ° C w tym samym roztworze. Nie zmienia się zasada dotycząca chromu i molibdenu, zmienia się także klasyfikacja medium.

Trzy pytania, które o tym decydują

Przed jakąkolwiek nazwą klasy trzy pytania zawężają odpowiedź do garstki kandydatów, a każdy z nich może wyeliminować rodzinę.

Pytanie Jeśli odpowiedź brzmi tak Jeśli odpowiedź brzmi nie
Czy medium jest utleniające, czy też może stać się utleniające w wyniku napowietrzenia lub zanieczyszczenia Chrom ma większe znaczenie, więc strona Inconel zyskuje Molibden ma większe znaczenie, więc strona Hastelloy C zyskuje
Czy występuje szczelina, powierzchnia uszczelki lub zastała kieszeń Molibden ma większe znaczenie, a gatunek bez niego będzie tam utknął Decyduje jednolita korozja i każda rodzina może służyć
Czy część wytrzymuje obciążenie powyżej 400°C Strona Inconel zyskuje, ponieważ typy C mają niewielką wytrzymałość do zaoferowania Wybór sprowadza się do samej chemii

Na pierwsze pytanie najczęściej udziela się błędnych odpowiedzi, ponieważ medium jest klasyfikowane na podstawie składu chemicznego, a nie usług. Strumień kwasu siarkowego przepłukiwany powietrzem utlenia się i zachowuje się zupełnie inaczej niż ten sam kwas w szczelnym zbiorniku, a oba mogą wymagać różnych stopów. Marynata kwasu solnego, która przenosi rozpuszczony tlen z dalszej reakcji, nie jest już wyłącznie zadaniem redukującym.

Drugie pytanie to pytanie, na które odpowiedź znajduje się na rysunku, a nie w arkuszu danych. Jednolita szybkość korozji zmierzona na próbce nie mówi nic o powierzchni czołowej uszczelki, a przyczyną uszkodzenia jest kołnierz.

Czym nie są dwie rodziny

Prawie w każdym porównaniu pojawiają się trzy stwierdzenia i wszystkie trzy wprowadzają w błąd.

Oświadczenie Dlaczego wprowadza w błąd Co powiedzieć zamiast tego
Inconel jest przeznaczony do wysokich temperatur, a Hastelloy do korozji Opisuje sposób sprzedaży katalogów i zawodzi w przypadku 686, C-22 w wybielaczu utleniającym i Hastelloy X w piecu Każda rodzina zawiera kilka systemów, a gatunek jest wybierany na podstawie medium i temperatury
Hastelloy jest bardziej odporny na korozję z tych dwóch Jest bardziej odporny na kwasy redukujące i chlorki, a mniej odporny na gorący kwas azotowy i długotrwałe utlenianie Twierdzenie o wyższości bez nośnika jest stwierdzeniem dotyczącym ceny
Wyboru można dokonać na podstawie samej tabeli korozji W tabeli założono, że jeden czysty element ma określoną temperaturę, bez szczelin i naprężeń Prawdziwe naczynie ma wszystkie cztery rzeczy, które wyklucza wykres, a stop, który wygrywa na wykresie, może przegrać w zakładzie

Trzecie stwierdzenie powoduje kosztowne błędy, ponieważ wykres jest legalnym dokumentem i łatwo go potraktować jako odpowiedź. Test kuponowy w prawdziwym alkoholu z próbką szczelinową o rzeczywistej temperaturze kosztuje ułamek naczynia i rozstrzyga kwestię, której nie da się rozwiązać za pomocą wykresu.

Gdzie pasuje DLX

DLX dostarcza obydwie rodziny wyrobów z Changzhou w Jiangsu w postaci prętów, drutu, rur, arkuszy oraz form kutych i obrobionych maszynowo, z gatunkiem, numerem UNS i stanem podanym na certyfikacie. Trzymanie obu rodzin w jednym dziele pozwala na porównanie, a nie rekomendację tego, co akurat jest w magazynie.

Dwa pytania rozwiązują większość zapytań. Pierwsza to medium i to, czy jest ono utleniające, ponieważ ta jedna odpowiedź przenosi wybór z jednej rodziny do drugiej. Po drugie, forma i standard, ponieważ płyta i rura spawana z tego samego stopu mają różne badania i inny certyfikat.

Pytania, które zadają kupujący Co jest bardziej odporne na korozję, Inconel czy Hastelloy?

Ani ogólnie. Gatunki Hastelloy C są bardziej odporne na kwasy redukujące i szczeliny chlorkowe, a gatunki Inconel są bardziej odporne na kwasy utleniające i powietrze o wysokiej temperaturze. Porównanie bez nazwanego nośnika nie daje odpowiedzi, a dostawca, który daje takie medium bez pytania o nośnik, nie zrozumiał pytania.

Czy Hastelloy C276 jest lepszy od Inconel 625?

W kwasie solnym iw szczelinie chlorkowej tak, ponieważ zawiera około 16% molibdenu w porównaniu z 9% i dodaje wolfram. W gorącym kwasie azotowym, w warunkach utleniających i wszędzie tam, gdzie część przenosi obciążenie w temperaturze, lepszym wyborem jest 625. To nie są dwa gatunki jednego materiału. To dwie odpowiedzi na dwa różne media.

Dlaczego na jeden kwas odpowiada chrom, a na inny molibden?

Ponieważ powłoką ochronną na stopie niklu jest tlenek chromu, który tworzy się tylko wtedy, gdy środowisko może dostarczyć tlen lub przyjąć elektrony. Kwas azotowy jest silnie utleniający i utrzymuje film na miejscu, dlatego przydatnym pierwiastkiem jest chrom. Kwas solny redukuje i rozpuszcza warstwę, więc stop musi opierać się na molibdenie, który sam jest odporny na atak redukujący.

Czy jeden stop może obejmować zarówno działanie utleniające, jak i redukujące?

Częściowo. 686 i C-22 zostały zaprojektowane do tego celu, przenosząc jednocześnie wysoką zawartość chromu i molibdenu, i są to gatunki, na które należy zwrócić uwagę w przypadku strumienia mieszanego. Żadne z nich nie jest uniwersalną odpowiedzią, oba kosztują więcej niż gatunki jednokierunkowe i oba nadal wymagają testu korozji w rzeczywistym medium, zanim zbiornik zostanie dopuszczony do produkcji.

Czy odpowiedź zmienia się powyżej 400°C?

Tak. Powyżej tej temperatury wytrzymałość mechaniczna stopu zaczyna decydować o projekcie, a stopy typu Hastelloy C są stopami w postaci roztworu stałego o umiarkowanej wytrzymałości w temperaturze. Gatunki Inconel zostały opracowane dla tego asortymentu, a Hastelloy X jest wyjątkiem w rodzinie Hastelloy, która również została zbudowana dla tego asortymentu.

Co się stanie, jeśli medium zawiera chlorki, a także jest gorące i utleniające?

To najtrudniejsza kombinacja i dlatego istnieją 686 i C-22. Chrom jest potrzebny w części utleniającej, a molibden w chlorkach, a gatunek mocny w jednym jest zwykle słaby w drugim. Jedynym pewnym sposobem na ustalenie tego jest badanie laboratoryjne w rzeczywistym płynie, w rzeczywistej temperaturze, z próbką szczelinową.

Streszczenie

Lepiej zadać pytanie, który z nich przetrwa to medium. Chrom odpowiada połowie utleniającej, a molibden odpowiada połowie redukującej, a obie rodziny są celowo ważone w przeciwnych kierunkach. 625 i 600 znajdują się po stronie chromu, C276 po stronie molibdenu, a 686 i C-22 znajdują się pomiędzy nimi po wyższej cenie.

Tryby awarii odzwierciedlają się nawzajem. Gatunek bogaty w chrom nie radzi sobie z kwasem solnym i szczeliną chlorkową. Gatunek bogaty w molibden nie radzi sobie z gorącym kwasem azotowym i długotrwałym utlenianiem. Kupujący, który wie, które z tych dwóch niepowodzeń może spowodować jego proces, już odpowiedział na pytanie i następuje nazwa stopnia.

Referencje

Haynes International, arkusze danych stopów HASTELLOY C-276 i C-22 dotyczące składu, danych korozyjnych w mediach redukujących i utleniających oraz krytycznych temperatur szczelin i wżerów.

Special Metals Corporation, biuletyny techniczne INCONEL stopu 625 i stopu 686 dotyczące składu, wytrzymałości w temperaturze i odporności na korozję podane dla strony utleniającej.

Special Metals Corporation, biuletyn INCONEL Alloy 600, dotyczący działania kwasu azotowego i odporności na korozję naprężeniową chlorków gatunku o wysokiej zawartości niklu.

Haynes International, arkusz danych stopu HASTELLOY X, dla stopu wysokotemperaturowego z rodziny Hastelloy.

ASTM G28, wykrywający podatność na atak międzykrystaliczny w przerobionych plastycznie stopach bogatych w nikiel i zawierających chrom, do testu stosowanego w celu potwierdzenia, że ​​obróbka cieplna nie pozostawiła uczulonej struktury.

ASTM G48, odporność na korozję wżerową i szczelinową w roztworach chlorku żelaza, dla rankingu tych gatunków w środowisku chlorkowym.

NACE MR0175 i ISO 15156 dla wymagań dotyczących usług kwaśnych, w których obowiązuje wilgotne środowisko siarkowodoru.


Wszystkie podane tutaj stwierdzenia dotyczące korozji mają charakter kierunkowy i opisują zachowanie rodzin w wymienionych mediach, w stężeniach i temperaturach mieszczących się w ich zwykle publikowanych zakresach. Nie są to szybkości korozji, a szybkość w prawdziwej instalacji zależy od stężenia, temperatury, napowietrzenia, przepływu i geometrii szczeliny. Klasa nazwana na cześć medium jest punktem wyjścia do badania korozji, a nie zatwierdzeniem zbiornika. Zakresy składu są limitami standardowymi, a certyfikat młyna podaje faktyczną analizę. Wyjątkowe gatunki o nazwach 686, C-22 i Hastelloy X są opisane zgodnie z przeznaczeniem projektowym, a nie gwarancją obejmującą jakąkolwiek konkretną usługę. Normy podlegają przeglądowi i obowiązuje wydanie wskazane w zamówieniu. Nic tutaj nie zastąpi pozwolenia technicznego ani przeglądu materiałów i korozji rzeczywistego procesu.