Inconel 625 to stopniowo hartowany stop niklowo-chromowo-molibdenowy z dodatkiem niobu, a opublikowana odpowiedź na pytanie z tytułu to zdanie z biuletynu stopowego: jego wytrzymałość wynika z usztywniającego wpływu molibdenu i niobu na matrycę niklowo-chromową, dzięki czemu nie są wymagane zabiegi utwardzania przez wydzielanie. To jest tożsamość materiału. Wszystko inne na jego temat, jak jest kupowany, jak jest spawany i dlaczego jest wybierany zamiast gatunku, który znajduje się obok niego na większości list zapytań, wynika z tego jednego zdania.
Sama nazwa wymaga najpierw rozpakowania, ponieważ Inconel jest nazwą handlową, a nie oznaczeniem materiału. Materiał to UNS N06625, W.Nr. 2.4856 i ISO NW6625, i jest wymieniony w NACE MR-01-75. Zamówienie zakupu wystawione tylko na nazwę handlową pozostawia specyfikację otwartą; zamówienie zakupu wystawione na numer UNS nie. Oba nazwy odnoszą się do tego samego stopu, a stop jest dostępny we wszystkich standardowych formach walcowanych, w tym prętach, drutach, blachach, taśmach, kształtach i produktach rurowych.
Poniższe limity specyfikacji są opublikowanymi, a kolumna po prawej stronie istnieje, ponieważ trzy z tych liczb są powszechnie drukowane w odwrotnej kolejności. Stop jest na bazie niklu, a liczby żelaza, aluminium i tytanu są maksymalnymi, a nie minimalnymi. Odczytane w drugą stronę opisują inny materiał.
| Pierwiastek | Limit, % | Uwaga o tym, jak jest często drukowany |
|---|---|---|
| Nikiel | Minimum 58,0 | Minimum, a reszta stopu to nikiel |
| Chrom | 20,0 do 23,0 | Zakres, a pierwiastek zapewniający odporność na utlenianie |
| Molibden | 8,0 do 10,0 | Zakres z określonymi oboma końcami. Opublikowane podsumowania czasami podają to jako tylko 8 minimum, co obniża górną granicę ustaloną przez specyfikację |
| Niob, plus tantal | 3,15 do 4,15 | Dodatek, który wyróżnia ten stop w jego rodzinie. Niob jest nazywany kolumbem w Stanach Zjednoczonych, dlatego ten sam pierwiastek pojawia się pod dwiema nazwami w różnych normach |
| Żelazo | Maksimum 5,0 | Maksimum. Istnieją opublikowane strony, które podają to jako żelazo nie mniej niż 5%, co jest odwrotnością |
| Węgiel | Maksimum 0,10 | Maksimum, i niższe niż wygląda: jakość stopu w zakresie niskocyklowego zmęczenia kontroluje węgiel, krzem i azot do ściślejszych limitów wewnętrznych |
| Mangan | Maksimum 0,50 | Maksimum |
| Krzem | Maksimum 0,50 | Maksimum, i jeden z trzech pierwiastków kontrolowanych w zakresie niskocyklowego zmęczenia |
| Aluminium | Maksimum 0,40 | Maksimum. Jest to liczba najczęściej odwracana w opublikowanych podsumowaniach |
| Tytan | Maksimum 0,40 | Maksimum, i druga najczęściej odwracana liczba |
| Kobalt | Maksimum 1,0 | Maksimum, określone w razie potrzeby |
| Fosfor | Maksimum 0,015 | Maksimum, utrzymywane na niskim poziomie dla spawania |
| Siarka | Maksimum 0,015 | Maksimum, utrzymywane na niskim poziomie dla spawania |
Mechanizm wzmocnienia jest powodem, dla którego ten stop jest kupowany bez harmonogramu obróbki cieplnej. Molibden i niob rozpuszczone w matrycy usztywniają ją, a ponieważ wytrzymałość jest przenoszona przez pierwiastki w roztworze zamiast przez wydzielinę, którą trzeba wyhodować, nie jest wymagany cykl starzenia i nic nie można przedwcześnie postarzyć. Poniższe porównanie decyduje o większości specyfikacji, ponieważ dwa gatunki pojawiają się razem na prawie każdym zapytaniu dotyczącym wysokich temperatur.
| Inconel 625 | Inconel 718 | |
|---|---|---|
| Jak uzyskuje się wytrzymałość | Molibden i niob w roztworze stałym, które usztywniają matrycę niklowo-chromową. Nie jest wymagana obróbka utwardzania przez wydzielanie | Reakcja wydzielania. Stop jest starzony w celu rozwinięcia wydzieliny przenoszącej jego wytrzymałość, więc zdefiniowany cykl obróbki cieplnej jest częścią materiału |
| Co musi być na zamówieniu zakupu | Forma i stan, czyli wyżarzony lub roztworowo wyżarzony. Oba stany są dostarczane bez dalszej obróbki przez klienta | Forma, stan, i obróbka starzenia. Materiał, który nie został postarzony, nie ma swojej użytkowej wytrzymałości |
| Co spawanie robi z harmonogramem | Podgrzewanie wstępne, podgrzewanie końcowe i obróbka cieplna po spawaniu są publikowane jako niewymagane. Stosuje się osłonę argonową, a złącze jest wykańczane | Stan postarzony jest podstawą projektu, więc sekwencja spawania zakłócająca obróbkę cieplną musi być zaplanowana wokół cyklu starzenia |
| Gdzie stop znajduje się w eksploatacji | Wybierany tam, gdzie liczy się odporność na korozję i zachowanie w wysokiej temperaturze wraz z łatwością obróbki | Wybierany tam, gdzie głównym wymogiem jest najwyższa wytrzymałość w temperaturze |
| Konsekwencja dla kupującego | Prostsza specyfikacja i krótsza droga od blachy do gotowej części | Wyższa wytrzymałość i specyfikacja z załączonym procesem termicznym |
Te dwa nie są rywalami tak bardzo, jak odpowiedziami na różne pytania, a praktycznym testem jest to, czy projekt jest ograniczony przez wytrzymałość, czy przez korozję. Tam, gdzie jest ograniczony przez korozję w temperaturze, ten stop jest tym, który można spawać i oddać do użytku bez etapu obróbki cieplnej w środku sekwencji produkcji.
Poniższe zakresy są opublikowanymi, a opublikowana uwaga do nich jest warta powtórzenia z tabelą: są to kompozyty dla różnych rozmiarów produktów do 4 cali i nie nadają się do celów specyfikacyjnych. Zamówienie zakupu pobiera swoje minima ze standardu obejmującego formę.
| Forma i stan | Wytrzymałość na rozciąganie | Granica plastyczności, odchylenie 0,2% | Wydłużenie, % | Twardość, Brinell |
|---|---|---|---|---|
| Pręt, pręt i blacha, walcowane na gorąco | 120 do 160 ksi, lub 827 do 1103 MPa | 60 do 110 ksi, lub 414 do 758 MPa | 60 do 30 | 175 do 240 |
| Pręt, pręt i blacha, wyżarzone | 120 do 150 ksi, lub 827 do 1034 MPa | 60 do 95 ksi, lub 414 do 655 MPa | 60 do 30 | 145 do 220 |
| Pręt, pręt i blacha, roztworowo wyżarzone | 105 do 130 ksi, lub 724 do 896 MPa | 42 do 60 ksi, lub 290 do 414 MPa | 65 do 40 | 116 do 194 |
| Blacha i taśma, wyżarzone | 120 do 150 ksi, lub 827 do 1034 MPa | 60 do 90 ksi, lub 414 do 621 MPa | 55 do 30 | 145 do 240 |
| Rura i przewód, ciągnione na zimno, wyżarzone | 120 do 140 ksi, lub 827 do 965 MPa | 60 do 75 ksi, lub 414 do 517 MPa | 55 do 30 | Niespecyfikowane |
| Rura i przewód, ciągnione na zimno, roztworowo wyżarzone | 100 do 120 ksi, lub 689 do 827 MPa | 40 do 60 ksi, lub 276 do 414 MPa | 60 do 40 | Niespecyfikowane |
Dwie rzeczy w tej tabeli łatwo przeoczyć. Stan roztworowo wyżarzony jest słabszy niż stan wyżarzony w temperaturze pokojowej, a mimo to jest właściwym wyborem dla najgorętszej eksploatacji, ponieważ opublikowane wytyczne zalecają stan roztworowo wyżarzony dla elementów wymagających optymalnej odporności na pełzanie lub zerwanie, podczas gdy drobnoziarnisty materiał wyżarzony jest opisywany jako korzystny do 1500 °F dla wytrzymałości na zmęczenie, twardości i wytrzymałości na rozciąganie. Wybór między tymi dwoma stanami jest zatem decyzją eksploatacyjną, a nie jakościową.
Jest to zachowanie, które przeczy zwykłemu opisowi stopu jako strukturalnie prostego, i jest opublikowane w biuletynie z mierzonymi wartościami. Próbki wyżarzonego pręta były przechowywane przez 2000 godzin w trzech temperaturach, a następnie zmierzono właściwości w temperaturze pokojowej i w temperaturze eksploatacji.
| Temperatura ekspozycji, 2000 godzin | Wytrzymałość na rozciąganie w temperaturze pokojowej | Granica plastyczności w temperaturze pokojowej | Wydłużenie w temperaturze pokojowej |
|---|---|---|---|
| Brak ekspozycji | 140,0 ksi, lub 965 MPa | 69,5 ksi, lub 479 MPa | 54% |
| 1200 °F, lub 649 °C | 176,0 ksi, lub 1213 MPa | 126,5 ksi, lub 872 MPa | 30% |
| 1400 °F, lub 760 °C | 163,0 ksi, lub 1124 MPa | 107,0 ksi, lub 738 MPa | 26% |
| 1600 °F, lub 871 °C | 144,0 ksi, lub 993 MPa | 76,7 ksi, lub 529 MPa | 34% |
Uważnie przeczytaj drugi wiersz, ponieważ to on decyduje, czy długi okres eksploatacji zmienia materiał. Dwa tysiące godzin w temperaturze 649 °C podnosi granicę plastyczności w temperaturze pokojowej z 479 MPa do 872 MPa, co stanowi wzrost o około osiemdziesiąt procent, i obniża wydłużenie z 54% do 30%. Stop jest opisywany jako twardniejący pod wpływem ekspozycji na pośrednie temperatury, a mechanizm polega na wydzielaniu fazy bogatej w niob, która według tych samych opublikowanych danych może powodować kruchość powyżej około 650 °C w dłuższych okresach. Pomiary zarejestrowały również skurcz o około 0,048% w próbkach wystawionych na działanie temperatur między 1200 a 1400 °F.
Dla kupującego konsekwencja jest specyficzna. Komponent, który działa powyżej około 650 °C przez lata, będzie innym materiałem pod koniec tego okresu niż ten, który został zainstalowany: mocniejszy, mniej plastyczny i nieco mniejszy. Niskocyklowa jakość zmęczeniowa stopu istnieje właśnie z tego powodu. Jest produkowany z węglem, krzemem i azotem kontrolowanymi do niskich poziomów, i jest to gatunek dostarczany do miechów i podobnych elementów obciążonych cyklicznie. Tam, gdzie długi czas pracy w wysokiej temperaturze i obciążenie cykliczne występują razem, standardowa jakość nie jest właściwym zakupem, a kontrolowana jakość jest.
| Właściwość lub limit | Wartość | Uwaga |
|---|---|---|
| Gęstość | 8,44 g/cm³ | Wspólne dla jakości standardowej i niskocyklowej jakości zmęczeniowej |
| Zakres topnienia | 1290 do 1350 °C, lub 2350 do 2460 °F | Jest to liczba, którą należy przyjąć w stosunku do wszelkich twierdzeń o odporności stopu na atak w temperaturze |
| Zakres temperatur eksploatacji | Kriogeniczny do 1800 °F, czyli 982 °C | Opublikowany zakres eksploatacji. Istnieją opublikowane strony, które podają 1093 °C jako zdolność wysokotemperaturową, która jest powyżej opublikowanego limitu |
| Kwalifikacja naczynia ciśnieniowego | Wstępnie kwalifikowany do stosowania w naczyniach ciśnieniowych do 815 °C | Inna i niższa liczba niż zakres eksploatacji, ponieważ jest to kwalifikacja projektowa zamiast zdolności materiałowej |
| Przewodność cieplna w 21 °C | 9,8 W/m·°C | Wzrost do 25,2 W/m·°C w temperaturze 982 °C. Niska temperatura pokojowa jest powodem, dla którego ciepło koncentruje się w puli spawalniczej na tym stopie |
| Średni współczynnik rozszerzalności | 12,8 × 10−6 na °C od 21 °C do 93 °C | Wzrost do 16,2 × 10−6 na °C w temperaturze 927 °C |
| Ciepło właściwe w 21 °C | 410 J/kg·°C | Wzrost do 645 J/kg·°C w temperaturze 982 °C |
| Opór właściwy w 21 °C | 1,29 µΩ·m | Nieznacznie wzrasta z temperaturą, do 1,34 w temperaturze 982 °C w tych samych jednostkach |
| Moduł sprężystości w rozciąganiu | 208 GPa wyżarzony, 205 GPa roztworowo wyżarzony | Podawany również jako 30,1 i 29,7 × 10³ ksi. Moduł spada z temperaturą, do około 147 GPa w temperaturze 871 °C |
| Współczynnik Poissona | 0,278 wyżarzony, 0,312 roztworowo wyżarzony | Dwa stany się różnią, co ma znaczenie, jeśli wartość jest używana w obliczeniach, a nie cytowana |
| Przenikalność magnetyczna | 1,0006 przy 200 oerstedach, z temperaturą Curie poniżej −196 °C | Efektywnie niemagnetyczny w całym zakresie eksploatacji, bez niejednoznaczności co do temperatury |
Obróbki termiczne służą do zmiękczania i odprężania, a nie do wzmacniania, i każda z nich ma opublikowane okno.
| Operacja | Opublikowany zakres | Do czego służy |
|---|---|---|
| Wyżarzanie | 925 do 1040 °C, z szybkością chłodzenia opisaną jako niekrytyczną | Zmiękcza materiał i zapewnia drobnoziarnisty stan, który jest korzystny dla wytrzymałości na zmęczenie, twardości i wytrzymałości na rozciąganie do 1500 °F |
| Wyżarzanie roztworowe | 1090 do 1200 °C | Stan zalecany dla elementów wymagających optymalnej odporności na pełzanie lub zerwanie |
| Odprężanie | 590 do 760 °C, lub do 870 °C dla pełnego odprężenia | Redukuje naprężenia szczątkowe. Nie jest to zabieg wzmacniający, a stop nie ma cyklu starzenia, który by go z nim mylił |
| Spawanie | Spawanie łukowe elektrodą topliwą w osłonie gazu, spawanie łukowe wolframowe w osłonie gazu, spawanie łukowe elektrodą otuloną i spawanie pod topnikiem, z osłoną argonową | Podgrzewanie wstępne, podgrzewanie końcowe i obróbka cieplna po spawaniu są publikowane jako niewymagane, co jest praktyczną zaletą stopu z roztworem stałym. Obszar wokół spoiny musi być czysty, aby zapobiec zanieczyszczeniu puli |
| Praca na zimno | Zwiększa właściwości wytrzymałościowe dla eksploatacji w umiarkowanej temperaturze | Opublikowane dane dla blachy walcowanej na zimno pokazują efekt: redukcja o 20% podnosi granicę plastyczności w temperaturze pokojowej do 101 ksi i utrzymuje ją w całym zakresie temperatur |
Która norma ma zastosowanie, zależy od formy produktu, a trzy specyfikacje ASTM obejmujące powszechne formy mają jeden skład, ale nie jeden zestaw wymagań mechanicznych. Dla blach, płyt i taśm jest to ASTM B443 z ASME SB443, obok SAE/AMS 5599 i 5869, ISO 6208, BS 3072NA21, DIN 17750 i EN 10095. Dla prętów i drutów jest to ASTM B446 z ASME SB446, obok SAE/AMS 5666, ISO 9723, BS 3076NA21, DIN 17752, EN 10095 i ASME Code Case 1935.
Formy rurowe dzielą się dalej niż produkty płaskie. Bezszwowe rury i przewody są objęte normą ASTM B444 z B829 dla wymagań ogólnych i ich odpowiednikami ASME, obok SAE/AMS 5581, ISO 6207 i BS 3074NA21. Rury spawane są objęte normą ASTM B704 z B751 dla wymagań ogólnych, a rury spawane ASTM B705 z B775. Materiał do odkuwek jest objęty normą ASTM B564 z ASME SB564, ISO 9725, DIN 17754 i ASME Code Case 1935, drut SAE/AMS 5837 z ISO 9724 i DIN 17753, a złączki ASTM B366 z ASME SB366. ISO 4955A i DIN 17744 obejmują skład chemiczny dla wszystkich form produktów.
Punktem listy jest to, że zamówienie wystawione na jeden z tych numerów nie jest wymienne z zamówieniem wystawionym na inny, ponieważ wymagania mechaniczne i dopuszczalne odchylenia różnią się między nimi, mimo że skład jest taki sam. Zamówienie zakupu, które podaje nazwę stopu i formę, ale nie normę, pozostawia otwarte dopuszczalne minima.
Stop niklowo-chromowo-molibdenowy z dodatkiem niobu, UNS N06625 i W.Nr. 2.4856, w którym wytrzymałość pochodzi z molibdenu i niobu utrzymywanych w roztworze stałym w matrycy niklowo-chromowej. Ponieważ wytrzymałość jest przenoszona przez pierwiastki w roztworze zamiast przez wydzielinę, nie są wymagane zabiegi utwardzania przez wydzielanie, a stop jest dostarczany w stanie wyżarzonym lub roztworowo wyżarzonym bez dalszej obróbki cieplnej.
Nie dla wytrzymałości. Opublikowane okna to wyżarzanie w temperaturze 925 do 1040 °C z szybkością chłodzenia opisaną jako niekrytyczna, wyżarzanie roztworowe w temperaturze 1090 do 1200 °C i odprężanie w temperaturze 590 do 760 °C lub do 870 °C dla pełnego odprężenia. Stan roztworowo wyżarzony jest zalecany tam, gdzie pożądana jest optymalna odporność na pełzanie lub zerwanie, a drobnoziarnisty materiał wyżarzony jest korzystny do 1500 °F dla wytrzymałości na zmęczenie i właściwości wytrzymałościowych. Wybór jest decyzją eksploatacyjną, a żadna z tych obróbek nie jest cyklem starzenia.
Sposobem uzyskania wytrzymałości, a ta różnica przenika całą specyfikację. Ten stop jest wzmacniany przez roztwór stały i nie wymaga obróbki starzenia; 718 jest wzmacniany przez reakcję wydzielania i musi być starzony, aby osiągnąć swoją użytkową wytrzymałość, co umieszcza zdefiniowany proces termiczny w sekwencji produkcji. Opublikowane wytyczne dla tego stopu stwierdzają, że podgrzewanie wstępne, podgrzewanie końcowe i obróbka cieplna po spawaniu nie są wymagane. Tam, gdzie projekt jest ograniczony przez wytrzymałość, 718 będzie mocniejszy. Tam, gdzie jest ograniczony przez korozję w temperaturze, a część musi być wykonana i spawana, ten stop jest prostszą drogą.
Opublikowany zakres eksploatacji to od kriogenicznego do 1800 °F, czyli 982 °C. Istnieje również oddzielna kwalifikacja naczynia ciśnieniowego na 815 °C, która jest niższa, ponieważ jest to kwalifikacja projektowa zamiast zdolności materiałowej. Istnieją opublikowane strony, które podają 1093 °C jako zdolność wysokotemperaturową, która jest powyżej opublikowanego zakresu eksploatacji. A wszelkie twierdzenia o odporności w temperaturze powyżej zakresu topnienia 1290 do 1350 °C opisują ciecz, a nie stop.
Tak, a opublikowane pomiary to kwantyfikują. Wyżarzony pręt przechowywany przez 2000 godzin w temperaturze 649 °C powrócił z granicą plastyczności w temperaturze pokojowej 872 MPa w porównaniu do 479 MPa przed ekspozycją, z wydłużeniem spadającym z 54% do 30%, a próbki skurczyły się o około 0,048%. Utwardzanie jest przypisywane wydzielaniu fazy bogatej w niob, a opublikowane dane wskazują, że ta faza może powodować kruchość powyżej około 650 °C w dłuższych okresach. Długi czas pracy w wysokiej temperaturze zmienia zatem materiał, a tam, gdzie występuje obciążenie cykliczne, należy określić gatunek niskocyklowej jakości zmęczeniowej z kontrolowanym węglem, krzemem i azotem.
Ponieważ niskocyklowa jakość zmęczeniowa stopu jest produkowana z węglem, krzemem i azotem utrzymywanymi na niskich poziomach, a ta jakość jest dostarczana do miechów i podobnych elementów obciążonych cyklicznie. Opublikowane limity składu dla standardowego gatunku pozostają niezmienione na poziomie maksimum 0,10 dla węgla i maksimum 0,50 dla krzemu, więc ściślejsza kontrola w jakości zmęczeniowej jest specyfikacją zakupu zamiast innej tabeli stopów. Tam, gdzie część jest obciążona cyklicznie w temperaturze, standardowa jakość i kontrolowana jakość nie są wymienne.
Inconel 625 to stop niklowo-chromowo-molibdenowy z dodatkiem niobu w roztworze stałym, UNS N06625 i W.Nr. 2.4856, którego wytrzymałość pochodzi z usztywnienia matrycy przez molibden i niob, dzięki czemu nie jest wymagana obróbka utwardzania przez wydzielanie i nic nie można przedwcześnie postarzyć. Jest dostarczany wyżarzony lub roztworowo wyżarzony, spawany bez podgrzewania wstępnego i obróbki cieplnej po spawaniu, i używany od temperatury kriogenicznej do 982 °C, z oddzielną kwalifikacją naczynia ciśnieniowego na 815 °C. Jego skład to nikiel minimum 58,0%, chrom od 20,0 do 23,0%, molibden od 8,0 do 10,0%, niob plus tantal od 3,15 do 4,15%, a żelazo, aluminium i tytan jako maksima zamiast minimów. Długotrwała eksploatacja powyżej około 650 °C go zmienia: wytrzymałość rośnie, a plastyczność spada z powodu wydzielania fazy bogatej w niob, dlatego istnieje niskocyklowa jakość zmęczeniowa z kontrolowanym węglem, krzemem i azotem dla miechów i elementów obciążonych cyklicznie.
Stop jest dostarczany z Changzhou, Jiangsu w postaci prętów, drutów, blach, taśm, kształtów, odkuwek i produktów rurowych, w stanach wyżarzonych i roztworowo wyżarzonych, zgodnie z normą obejmującą każdą formę, z zakładu posiadającego certyfikat ISO 9001 i audytowanego przez SGS. Podaj formę, stan, temperaturę eksploatacji i czy obciążenie jest cykliczne, a specyfikacja wynika z tych czterech odpowiedzi.
Każda liczba powyżej jest opublikowaną wartością dla stopu i nazwanego stanu, a zakresy kompozytowe w tabeli właściwości mechanicznych nie nadają się do celów specyfikacyjnych. Właściwości zależą od formy, stanu i rozmiaru przekroju razem, a zachowanie komponentu w długiej eksploatacji zależy od temperatury i czasu. Akceptacja dostarczonej partii opiera się na certyfikacie badania młyna wydanym zgodnie z normą nazwaną w zamówieniu, a projekt dla eksploatacji w podwyższonej temperaturze powinien być sprawdzony w stosunku do aktualnego wydania odpowiedniego kodu, a nie w stosunku do biuletynu.