Obydwa stopy należą do tej samej rodziny, mają ten sam podstawowy skład chemiczny i te same zamierzone zastosowania, a opublikowane dane rozstrzygają wybór w oparciu o dwie kwestie, a nie ogólne preferencje. Po pierwsze, czy medium ma charakter utleniający, czy redukujący, a po drugie, czy część będzie spawana. Cała reszta w tej parze to albo niewielka różnica, albo szeroko rozpowszechnione nieporozumienie.
Obydwa są stopami niklowo-chromowo-molibdenowymi z dodatkiem wolframu. C-22 to UNS N06022 i W.Nr. 2.4602. C-276 to UNS N10276 i W.Nr. 2.4819. Różnica w składzie polega na wymianie dwóch pierwiastków i na tym polega cała różnica techniczna: jeden stop zawiera więcej chromu i mniej molibdenu, drugi odwrotnie.
Opublikowane wartości nominalne zestawiono obok siebie poniżej, a najważniejszy jest kierunek handlu. Chrom zapewnia odporność w warunkach utleniających, molibden zapewnia odporność w warunkach redukujących i na wżery. Stop z wyższą zawartością chromu przeznaczony jest do utleniania, dlatego porównanie w ogóle ma jakiś kierunek.
| Element | C-22, nominalna lub maksymalna | C-276, nominalna lub maksymalna | Co za różnica kupuje |
|---|---|---|---|
| Nikiel | 56 równowagi | Balansować | Matryca w obu przypadkach i pierwiastek zapewniający odporność na pękanie korozyjne naprężeniowe chlorkowe |
| Chrom | 22 | 16 | Decydująca różnica. Wyższy chrom w C-22 zapewnia mu lepszą odporność na media utleniające i jest to sześć punktów, a nie zaokrąglenie |
| Molibden | 13 | 16 | Odwrotność chromu. Wyższa zawartość molibdenu w C-276 zapewnia mu lepszą wydajność w silnie redukujących kwasach |
| Wolfram | 3 | 4 | Prawdziwa różnica w wartościach nominalnych i niewielka w zakresach specyfikacji, które się pokrywają. To nie jest powód, aby wybierać którykolwiek ze stopów |
| Żelazo | 3 | 5 | Kontrolowany dodatek w obu przypadkach, utrzymywany wystarczająco nisko, aby utrzymać strukturę jednofazową |
| Kobalt | Maksymalnie 2,5 | Maksymalnie 2,5 | Pozostałość w obu klasach |
| Krzem | Maksymalnie 0,08 | Maksymalnie 0,08 | Pozostałość i jedna z dwóch granic, które sprawiają, że gatunki są spawalne |
| Mangan | Maksymalnie 0,50 | Maksymalnie 1,0 | Pozostałość |
| Węgiel | Maksymalnie 0,010 | Maksymalnie 0,01 | Właściwie to samo, a drugi limit sprawia, że gatunki są spawalne |
| Wanad | Maksymalnie 0,35 | Maksymalnie 0,35 | Pozostałość w obu przypadkach |
Dwa zdania w obiegu traktują to odwrotnie i oba warto poprawić, ponieważ odwracają wybór. Opis, który podaje C-22 wyższą zawartość molibdenu, a następnie podaje 12,5 do 14,5% dla C-22 w porównaniu z 15 do 17% dla C-276, przeczy sam sobie w jednym zdaniu, ponieważ 12,5 do 14,5 to niższa wartość. Różnica w wolframie jest zwykle przedstawiana tak, jakby była decydująca, gdy zakresy specyfikacji pokrywają się, a chrom i molibden oddzielają te gatunki.
Najbardziej przydatnym pomiarem opublikowanym dla tej pary jest badanie krytycznej temperatury wżerów i krytycznej szczeliny przeprowadzone na obu stopach w jednym roztworze, więc porównanie jest podobne. Roztwór jest roztworem utleniającym: 4% chlorek sodu z 0,1% siarczanem żelaza i kwasem solnym o pH 2, dając około 24 300 ppm chlorku. Wżery oceniano po 24 godzinach, a korozję szczelinową po 100 godzinach, przy podwyższaniu temperatury co 5 stopni.
| Stop | Krytyczna temperatura wżerów | Krytyczna temperatura szczeliny |
|---|---|---|
| Hastelloy C-22 | Powyżej 150°C, co stanowi górną granicę testu powyżej 302°F | 102°C, czyli 212°F i temperatura wrzenia roztworu |
| Hastelloy C-276 | 150°C lub 302°F | 80°C lub 176°F |
| Hastelloy C-4 | 140°C lub 284°F | 50°C lub 122°F |
| Haynesa 625 | 90°C lub 194°F | 50°C lub 122°F |
| Hastelloy G-30 | 70°C lub 158°F | 40°C lub 104°F |
| Stal nierdzewna AL-6XN | 70°C lub 158°F | 45°C lub 113°F |
| Stal nierdzewna 254SMO | 60°C lub 140°F | 40°C lub 104°F |
| Stal nierdzewna 904L | 45°C lub 113°F | 20°C lub 68°F |
| Stal nierdzewna typu 316 | 20°C lub 68°F | 5°C i poniżej lub 23°F i poniżej |
Odczytaj kolumnę szczelinową jako liczbę decydującą, ponieważ to ona ma węższy margines i ta, która rządzi prawdziwym naczyniem z uszczelkami i martwymi nogami. C-22 toleruje 102°C, podczas gdy C-276 zatrzymuje się przy 80°C, co stanowi różnicę 22 stopni. Dane dotyczące wżerów są bliższe, ponieważ C-22 osiąga pułap testu w temperaturze powyżej 150°C w porównaniu do 150°C dla C-276, a uczciwy odczyt jest taki, że oba znajdują się na szczycie skali i żaden nie jest daleko w tyle.
Gatunki stali nierdzewnej są ujęte w tabeli, ponieważ pokazują skalę. Trzy gatunki zwykle stosowane w przypadku chlorków, AL-6XN, 254SMO i 904L, wszystkie charakteryzują się temperaturą panującą w szczelinie od 40 do 45°C, czyli poniżej temperatury większości strumieni procesowych i poniżej temperatury większości zwrotów wody chłodzącej.
Nasycony mokry chlor to środowisko, które najwyraźniej oddziela te dwa środowiska, a porównanie przeprowadzono w ramach odrębnego badania, a nie jako jeden wiersz ogólnej tabeli. Środowiskiem był roztwór chlorku o stężeniu 3000 ppm, doprowadzony do pH 1,5 za pomocą kwasu chlorowodorowego i gazowego chloru przepuszczanego przez niego przez cały okres 30 dni, przy czym gaz wylotowy prowadzony był do wody, aby utrzymać niewielkie przeciwciśnienie chloru w fazie gazowej. Końcowe pH wynosiło 0,9.
| Stan testowy | Hastelloy C-276 | Hastelloy C-22 |
|---|---|---|
| Kupony na styku cieczy i pary, ciecz o temperaturze 65 °C | Silny atak metalu spoiny na końcu próbki w fazie gazowej | Brak ataku na badanie przy 40-krotnym powiększeniu |
| Całkowicie zanurzone próbki w temperaturze 80°C | Silna korozja metalu spoiny i atak międzykrystaliczny w strefie wpływu ciepła | Brak ataku, ze stałą szybkością korozji wynoszącą 1,5 milicala rocznie |
| Kupony w fazie gazowej w temperaturze 65°C | Nieznaczne wżery metalu spoiny. Niewielki atak w strefie wpływu ciepła i lekkie trawienie metalu nieszlachetnego | Brak zlokalizowanego ataku, przy 2,5 milionach rocznie |
| Faza ciekła w temperaturze 95°C | Nie testowany, gdyż zawiódł już w niższych temperaturach | Brak zlokalizowanego ataku, przy 0,9 milicala rocznie |
| Faza parowa w temperaturze 90°C | Nie testowano | Brak zlokalizowanego ataku, przy 5 milionach rocznie |
Z opublikowanego wniosku wynika, że C-22 jest znacznie bardziej odporny na mokry chlor niż C-276. Szczegóły zawarte w wyniku są bardziej przydatne niż wnioski i to właśnie w tym przypadku C-276 zawiódł. W każdej temperaturze, w której był testowany, atak na C-276 koncentrował się wmetal spoiny i strefę wpływu ciepłaa nie w płycie nadrzędnej. Metal macierzysty spawanej konstrukcji nie był słabym punktem. Spaw był.
Powodem, dla którego C-22 istnieje jako odrębny gatunek, a nie odmiana C-276, jest stabilność termiczna w strefie wpływu ciepła spoiny, a różnica jest publikowana jako test próbki spawanej, a nie jako stwierdzenie.
| Test | Hastelloy C-276 | Hastelloy C-22 |
|---|---|---|
| Kupony zespawane w utleniającym roztworze procesowym kwasu siarkowego: 11% kwas siarkowy z 3,9% siarczanem żelaza i innymi substancjami chemicznymi, w temperaturze 302°F lub 150°C, pod nadciśnieniem z tlenem | Wyjątkowo silny atak metalu nieszlachetnego, metalu spoiny i strefy wpływu ciepła.Tylko jedna trzecia grubości próbki w strefie wpływu ciepła przetrwała test | Minimalny atak korozji na próbkę |
| To samo źródło kwalifikujące wynik | C-276 rzadko jest tak atakowany w innych mediach, dlatego to środowisko ma charakter dyskryminujący, a nie ogólną krytykę oceny | C-22 został opracowany tak, aby zapobiegać tworzeniu się wydzieleń na granicy ziaren w strefie wpływu ciepła spoiny, co sprawia, że nadaje się do większości zastosowań w procesach chemicznych w stanie po spawaniu |
Ta tabela jest technicznym powodem różnicy w chromie. Wyższa zawartość chromu w C-22 zapobiega tworzeniu się w strefie wpływu ciepła faz międzymetalicznych, które czynią ją podatną na uszkodzenia, a opublikowany opis gatunku stwierdza, że jest on odporny na tworzenie się wydzieleń na granicy ziaren w strefie wpływu ciepła spoiny i dlatego nadaje się do większości zastosowań w procesach chemicznych w stanie po spawaniu.
Należałoby tu dokonać korekty terminologicznej, gdyż w opublikowanej wersji tego porównania użyto niewłaściwego słowa. Mechanizm ten jest opisywany w obiegu jako uczulenie, czyli termin określający wytrącanie węglika chromu w austenitycznej stali nierdzewnej. W opublikowanym opisie tego stopu podano mechanizm polegający na tym, że w strefie wpływu ciepła wytrąca się powstawanie granicy ziaren, co w przypadku stopu niklowo-chromowo-molibdenowego oznacza fazy międzymetaliczne, a nie węglik chromu. Praktyczne konsekwencje są takie same, mechanizm jest inny, a specyfikacja wymagająca przeprowadzenia testu uczulającego wymaga podania nieprawidłowego testu.
Ogólnie rzecz biorąc, te dwie oceny nie są względem siebie uporządkowane. Opublikowane dane dotyczące korozji w wodzie, przeprowadzone na obu stopach w tych samych mediach w tych samych temperaturach, pokazują wzór, a nie ranking, przy czym istnieją media, w których C-276 jest lepszym wyborem.
| Średni i stan | C-22, mil na rok | C-276, mil rocznie | Co jest lepsze |
|---|---|---|---|
| Kwas azotowy 10%, wrzący | Poniżej 1 | 7 | C-22 |
| Kwas azotowy 65%, wrzący | 134 | 888 | C-22, ponad sześciokrotnie |
| Kwas azotowy, 5%, z 6% kwasem fluorowodorowym w temperaturze 140 °F | 67 | 207 | C-22 |
| Kwas azotowy, 8,8%, z 15,8% kwasem chlorowodorowym w temperaturze 126 °F | 4 | 33 | C-22 |
| Chlorek żelazowy, 10%, wrzący | 1 | 2 | C-22 |
| Pięciotlenek fosforu, 44%, w temperaturze 240°F | 21 | 100 | C-22 |
| Kwas siarkowy 50% zawierający 42 g na litr siarczanu żelaza, wrzący | 40 | 250 | C-22 |
| Kwas siarkowy 23% z kwasem solnym i chlorkiem żelazowym i miedziowym, wrzący | 8 | 55 | C-22 |
| Kwas siarkowy 11,5% z kwasem solnym oraz chlorkiem żelazowym i miedziowym, wrzący | 3 | 42 | C-22 |
| Kwas solny, 1%, wrzący | 3 | 13 | C-22 |
| Kwas solny 1,5%, wrzący | 14 | 32 | C-22 |
| Kwas solny, 2%, wrzący | 61 | 51 | C-276, wąsko |
| Kwas solny, 2,5%, wrzący | 141 | 85 | C-276 |
| Kwas solny, 10%, wrzący | 400 | 288 | C-276 |
| Kwas solny 5% z 2% kwasem fluorowodorowym w temperaturze 158 °F | 59 | 26 | C-276 |
| Kwas siarkowy 10% z 1% kwasem solnym, wrzący | 225 | 116 | C-276 |
| Kwas siarkowy 5% z 0,5% kwasem solnym, wrzący | 61 | 49 | C-276 |
Wzór z tej tabeli jest tym, który należy zabrać.C-22 wygrywa wszędzie tam, gdzie obecny jest utleniaczdlatego wygrywa w kwasie azotowym, chlorku żelaza i każdym mieszanym kwasie zawierającym jony żelaza lub miedzi. C-276 sprawdza się w kilku zwykłych zastosowaniach kwasu solnego i siarkowego w wyższych stężeniach, gdzie decydującym pierwiastkiem jest wyższy molibden, a środowisko atakuje metal bezpośrednio, a nie poprzez mechanizm utleniający.
Następują dwie praktyczne konsekwencje. Zakład o zróżnicowanych zadaniach powinien przetestować określone podłoże, zamiast wybierać gatunek, który w ogólnym porównaniu wydaje się silniejszy, ponieważ oba zamieniają się miejscami w tabeli. Obowiązek obejmujący utleniacz lub obowiązek, w którym chemia może zamienić się w utleniacz podczas spęczania, to przypadek opublikowany w opisie C-22, który wyróżnia się, ponieważ zapewnia odporność tam, gdzie w strumieniu procesowym występują zarówno warunki redukujące, jak i utleniające.
| Właściwość lub punkt | Hastelloy C-22 | Hastelloy C-276 |
|---|---|---|
| Zakres topnienia | 1357 do 1399°C, czyli 2475 do 2550°F | 1323 do 1371 ° C lub 2415 do 2500 ° F |
| Gęstość | 8,69 g/cm3 w 24°C | 8,89 g/cm3 w 24°C |
| Średni współczynnik rozszerzalności | 12,4 × 10-6na °C od 24 do 93 °C, wzrastając do 16,2 przy 24 do 982 °C | 11,2 × 10-6na °C od 24 do 100 °C |
| Oporność elektryczna w temperaturze 24°C | Miernik 1,14 mikrooma | Miernik 1,23 mikrooma |
| Stan spawany | Nadaje się do większości zastosowań w procesach chemicznych w stanie po spawaniu, ponieważ jest odporny na wytrącanie się granic ziaren w strefie wpływu ciepła | Strefa wpływu ciepła jest obszarem wrażliwym w działaniu utleniającym, czego dowodem jest opublikowany wynik odcinka spawanego |
| Stosować jako metal wypełniający | Stosowany jako drut wypełniający ze stopu całkowitego i jako materiał napawany w celu poprawy odporności na korozję | Nie używany do tego celu |
| Kontrola składu | Należy do asortymentu UNS N06022, ale jest produkowany w bardziej ograniczonym składzie w celu poprawy wydajności, co według twórcy jest na tyle znaczące, że zostało opatentowane | Wyprodukowano zgodnie z opublikowanym asortymentem UNS N10276 |
| Dane techniczne | ASTM B-574, B-575, B-619, B-622 i B-626, z ich odpowiednikami ASME SB, DIN 17744 numer 2.4602 i TUV Werkstoffblatt 479 oraz ASME Sekcja VIII Dział 1 | Specyfikacje ASTM i ASME obejmujące każdą postać produktu |
Wiersz dotyczący zakresu topnienia rozstrzyga twierdzenie, które krąży w innym kierunku. C-22 ma wyższy zakres topnienia z obu, 1357 do 1399 ° C w porównaniu z 1323 do 1371 ° C, więc porównanie, które daje C-276 wyższą wartość, oznacza odczytanie liczby z innego miejsca niż zakres topnienia. A maksymalna temperatura robocza podana w pobliżu 1250 °C wcale nie jest temperaturą roboczą: użyteczna granica użytkowania obu gatunków w atmosferach utleniających jest znacznie niższa od ich solidusu, a tam, gdzie obsługa jest gorąca i utleniająca, wyższy chrom w C-22 jest zaletą, a nie wadą.
Punkt ograniczonej kompozycji warto oddzielić od reszty, ponieważ wpływa on na to, co pojawia się na certyfikacie. Twórca twierdzi, że gatunek mieści się w zakresie numerów UNS, ale jest produkowany w bardziej ograniczonym składzie w celu poprawy wydajności. Certyfikat walcowni spełniający zakres UNS niekoniecznie spełnia wymogi węższego składu, dla którego opracowano gatunek, a zamówienie zawierające jedynie numer UNS tego nie uwzględnia.
Zależy to od tego, czy medium utlenia się i to jest jedyna użyteczna odpowiedź. W tym samym roztworze chlorku utleniającego C-22 ma krytyczną temperaturę szczeliny wynoszącą 102°C w porównaniu z 80°C dla C-276, a w mokrym chlorze C-22 nie wykazywał ataku w temperaturze 95°C, podczas gdy C-276 zawiódł w metalu spoiny i strefie wpływu ciepła w temperaturze 65°C. W kwasie azotowym o temperaturze wrzenia 65% C-22 osiąga 134 milicale rocznie w porównaniu z 888 w przypadku C-276. W porównaniu z tym C-276 jest lepszym wyborem w przypadku kilku zwykłych zastosowań kwasu chlorowodorowego i siarkowego w wyższych stężeniach, gdzie liczy się wyższa zawartość molibdenu.
Ponieważ chrom i molibden są odporne na różne rzeczy. Molibden jest odporny na kwasy redukujące i wżery, a chrom jest odporny na media utleniające. C-22 zawiera około 22% chromu i 13% molibdenu, a C-276 zawiera około 16% i 16%. W opublikowanym opisie C-22 wyróżnia się jego odporność na utleniające media wodne, w tym mokry chlor i mieszaniny zawierające kwas azotowy lub kwasy utleniające z jonami chlorkowymi, czyli działającym chromem.
Tak, jeśli chodzi o opublikowane dane liczbowe. Liczba szczelin jest wyraźniejsza z tych dwóch. W roztworze chlorku utleniającego oba badano, C-22 osiągnął pułap testu wżerowego przy temperaturze powyżej 150°C w porównaniu z dokładnie 150°C dla C-276, podczas gdy krytyczna temperatura szczeliny wynosiła 102°C w porównaniu z 80°C. Deweloper publikuje również ocenę pod nagłówkiem, że wyróżnia się odpornością na wżery. Należy zauważyć, że obie liczby dotyczą tego rozwiązania testowego, a inne rozwiązania testowe dają różne wartości bezwzględne.
C-22 i to jest opublikowany powód, dla którego te dwie stopnie różnią się od siebie, a nie marginalna preferencja. W teście próbki spawanej w utleniającym roztworze kwasu siarkowego w temperaturze 150 ° C, C-276 doznał poważnego ataku metalu nieszlachetnego, metalu spoiny i strefy wpływu ciepła, a tylko jedna trzecia grubości próbki w strefie wpływu ciepła przetrwała. C-22 wykazał minimalny atak. C-22 jest również odporny na tworzenie się wydzieleń na granicy ziaren w strefie wpływu ciepła spoiny, co sprawia, że nadaje się do większości zastosowań w procesach chemicznych w stanie po spawaniu. Z tego samego powodu oba gatunki są powszechnie spawane z wypełniaczem C-22.
Nie. Te dwa zakresy topnienia wynoszą od 1323 do 1371°C dla C-276 i od 1357 do 1399°C dla C-22, zatem C-22 ma wyższy zakres. Porównanie, które podaje około 1350 °C dla C-276 i około 1250 °C dla C-22 i nazywa te maksymalne temperatury robocze, polega na porównaniu zakresów topnienia i błędnym ich oznakowaniu, a wnioski z tego wyciągnięte nie wynikają. Tam, gdzie usługa jest gorąca i utleniająca, większa zawartość chromu w C-22 jest zaletą.
Nie na podstawie nazwiska, ponieważ są to różne stopy z różnym chromem i molibdenem i zamieniają się miejscami w powyższej średniej tabeli. Należy dokonać zamiany w oparciu o określone medium i temperaturę, przy czym stan spawania należy rozpatrywać oddzielnie od płyty macierzystej. Opublikowany wynik próbki spawanej pokazuje, że podstawienie dokonane wyłącznie na podstawie danych dotyczących metalu nieszlachetnego może być w dużym stopniu błędne, ponieważ uszkodzenie w tym teście wystąpiło w strefie wpływu ciepła, a nie w płycie.
C-22 i C-276 to stopy niklowo-chromowo-molibdenowe z wolframem, a różnica między nimi polega na wymianie chromu z molibdenem. C-22 to UNS N06022 zawierający około 22% chromu i 13% molibdenu i wygrywa wszędzie tam, gdzie medium się utlenia: krytyczna temperatura szczeliny 102°C w porównaniu z 80°C, brak ataku w mokrym chlorze do 95°C, gdzie C-276 zawiódł w 65°C i 134 milicale rocznie w porównaniu z 888 we wrzącym kwasie azotowym o stężeniu 65%. C-276 to UNS N10276 zawierający około 16% chromu i 16% molibdenu i w wyższych stężeniach wygrywa w kilku zwykłych zastosowaniach kwasu solnego i siarkowego. Powodem, dla którego te dwa gatunki istnieją oddzielnie, jest spoina: w utleniającym roztworze kwasu siarkowego w temperaturze 150 ° C C-276 stracił dwie trzecie grubości swojej strefy wpływu ciepła, podczas gdy C-22 był ledwo atakowany, a C-22 jest odporny na wytrącanie się granic ziaren w tej strefie, dlatego jest stosowany jako metal wypełniający w obu przypadkach.
Obydwa produkty są dostarczane z Changzhou w Jiangsu w postaci blach, arkuszy, taśm, prętów, drutu, rur, rur, elektrod otulonych i napawek spawalniczych, z zakładu posiadającego certyfikat ISO 9001 i kontrolowanego przez SGS. Wyślij medium wraz z jego stężeniem i temperaturą, stanem spawanym części oraz możliwością obecności utleniacza podczas spęczania, a wybór pomiędzy dwoma klasami wynika z tych trzech faktów.